КИЇВ

Кияни не повірили, що відсторонять Черновецького

0

Опоненти мера недорахувалися трьохсот тисяч голосів, яких їм з надміром вистачило б для переконливої перемоги

Оприлюднені результати столичних виборів викликали низку сумнівів не тільки в політиків, які незадоволені ними, але й у сторонніх спостерігачів й експертів. Занадто підозрілими були деякі операції, що проводилися у день виборів, занадто довгим було зволікання з оголошенням даних про явку й сам підрахунок голосів, і занадто дивними виглядають деякі результати. Але при цьому Юлії Тимошенко дуже складно апелювати до таких понять як фальсифікація. Річ у тім, що БЮТ по суті повинен був контролювати комісії, хоча насправді боротьбу в самих комісіях БЮТ продув із тріском.

Наскільки втомилися кияни

У виборах до Київради й столичного голови взяло участь менше 54% мешканців столиці, які мають право голосу, — не більше 1,1 млн. Це вже на третину менше, ніж у третьому турі президентських виборів 2004 року, коли явка була максимальною. Тоді на виборчі дільниці прийшло майже 1,7 млн. киян. Відтоді явка знижувалася від виборів до виборів, і не стільки через те, що формування парламенту й місцевої влади було менш значущим актом, аніж обрання глави держави, скільки внаслідок постійних конфліктів у таборі переможців. На вибори 2006 року прийшло приблизно 1,5 млн. жителів столиці, на торішні позачергові парламентські вибори — майже 1,4 млн. Але навіть із урахуванням цієї тенденції нинішнє зниження явки відразу майже на 300 тис. виглядає незвично.

Більше того, не виключено, що навіть оголошені 54% завищені. У ніч після виборів повідомлялися дані про явку виборців тільки у восьми з десяти районів Києва. Відсоток виборців, що з’явилися у Дарницькому районі, оприлюднили тільки в понеділок ввечері, а дані по Деснянському районі взагалі обнародували у вівторок. На думку голови правління Комітету виборців України Ігоря Попова, «ця ситуація може свідчити про фальсифікації під час підрахунку голосів». «Підрахувати явку дуже просто, дільнична комісія телефонує до міської, котра зводить дані й повідомляє їх, — заявив пан Попов увечері в понеділок. — На 22 годину (у неділю — Ред.) могли поінформувати всі. Чомусь хтось приховує ці цифри. Можливо, хтось хоче дописати один–два відсотки, можливо, хтось хоче щось оскаржити, я не знаю, але зрозуміти це логічно неможливо».

Однак якщо явка була ще нижче, ніж оприлюднена, це посилює тезу про те, що кияни втомилися від протистояння між командами Віктора Ющенка і Юлії Тимошенко. Торішні позачергові парламентські вибори відбувалися під знаком єднання обох команд у боротьбі з загальною небезпекою, але нинішня кампанія, навпаки, супроводжувалася загостренням конфліктів усередині колишнього «помаранчевого» табору.

Кому сподобався Черновецький

Чинний мер теж втратив через зниження явки, але зовсім небагато — приблизно 36 тис. голосів (2006 року було 458 тис., зараз — 422 тис.). А його блок зумів покращити свій результат майже вдвічі — з 186 тис. до 344 тис. Як і на попередніх виборах, одним з резервів Блоку Леоніда Черновецького й самого Леоніда Михайловича виявилися колишні виборці Віктора Януковича й традиційні прихильники лівої ідеології. 2006 року Партію регіонів підтримало 171 тис. киян на виборах до Верховної Ради, але тільки 83 тис. — до Київради, решта голосів відійшли здебільшого БЛЧ. Аналогічна ситуація повторилася і цього разу: хоча на торішніх перевиборах до парламенту за ПР проголосувало 205 тис. мешканців столиці, але на перевиборах до Київради — лише 46 тис., а за лідера столичних «регіоналів» на посаду мера — тільки 29 тис. Комуністи, що зуміли 2007 року збільшити свій результат у столиці до 62 тис. (2006-го було 43 тис. на парламентських виборах, 37 тис. на виборах до Київради, і 42 тис. отримав Адам Мартинюк на виборах мера), зараз практично не намагалися боротися і набрали втричі менше, а свого кандидата на посаду міського голови взагалі не висували. Черновецький дочиста підібрав залишки електорату соціалістів і прогресивних соціалістів (партія Наталії Вітренко від столичної кампанії цього року повністю самоусунулася).

Однак ще більше «поживився» мерський блок на електоральній ниві Тимошенко. Два роки тому багато хто з тих, хто в бюлетені на виборах до парламенту поставив позначку навпроти БЮТу, у той же час проголосували за Черновецького на посаду мера: він теж обіцяв збільшення соціальних виплат, до того ж, від його імені виплачувалося чимало різних допомог. Однак непримиренна ворожнеча двох команд у Київраді змусила пенсіонерів і працівників бюджетної сфери визначитися, хто вигідніший. І доплати, що виплачувалися мерією з міського бюджету виявилися все-таки вагомішим аргументом, аніж соціальна політика уряду Тимошенко. Та й звинувачення на адресу уряду щодо інфляції, схоже, пролунали переконливіше, ніж спроби БЮТ поставити під сумнів довгостроковий характер «надбавок від Черновецького».

Нові улюбленці

Порівняно з торішніми парламентськими виборами в столиці БЮТ втратив більше половини виборців: було 630 тис., стало 257 тис. 2006 року між загальнонаціональними й місцевими виборами теж була істотна різниця: 571 і 355 тис. відповідно, але теперішній розрив все-таки більший. До того ж, цього разу БЮТ запропонував власного кандидата на посаду мера, що, по суті, повинно було консолідувати електорат. Однак, якщо для самого Олександра Турчинова набрані 214 тис. голосів виборців стали його найбільшим успіхом за увесь час політичної діяльності, то для блоку в цілому кандидатура Олександра Валентиновича виявилася не тою, котра здатна надихнути маси.

Але головною причиною невдачі БЮТ, як й інших сил, причетних до «помаранчевої» революції, стала їхня нездатність домовлятися між собою. Коли ще в переддень позачергових виборів до парламенту демократична коаліція заявляла про плани дострокових виборів у Києві, і тим більше згодом, коли коаліція таки прийшла до влади й взялася реалізовувати анонсовані плани зміни влади в столиці, закономірно вважалося, що буде запропонований єдиний кандидат, інакше навіщо було взагалі затівати цю кампанію? І навіть після того як виявилося, що замість одного кандидата від демкоаліції буде півдюжини, оптимісти очікували, що перед голосуванням слабші знімуть свої кандидатури на користь найсильнішого. Коли ж з’ясувалося, що песимісти мали рацію, кожний п’ятий з тих, хто на попередніх виборах голосував за БЮТ і НУ – НС, просто не прийшли на дільниці або ж проголосували проти всіх.

Зате анітрошки не втратив Блок Литвина. 2006-го за «литвинівців» віддали голоси 49 тис. киян на виборах до Верховної Ради й 53 тис. — до Київради, 2007-го — уже 90 тис., а 2008-го — 93 тис., причому кандидат у мери Віктор Пилипишин набрав 76 тис. Таким чином, майже 100 тис. киян лише підтвердили свій торішній вибір на користь сили, яка позиціонує себе над політичними конфліктами.
Практично не змінилася кількість голосів, відданих на виборах до Київради за блок Кличка: 122 тис. — 2006 року й 120 тис. — 2008-го. Та от підтримка самого Віталія Володимировича знизилася з 341 до 203 тис. Більшість цих голосів перейшли до Турчинова, головним достоїнством якого виявилося те, що він — той, у кому впевнена Тимошенко.

Найбільше ж постраждав блок НУ – НС, а разом з ним і попередній мер Олександр Омельченко, якого «Наша Україна» офіційно підтримувала в 2006 році. Їхні виборці пішли не до Тимошенко, Кличка або Литвина, а до Катеринчука й Тягнибока. Замість 127 тис. голосів, які мала НУ на виборах до Київради 2006 року, зараз вона отримала всього 23 тис. і ще 26 тис. зібрав Блок Олександра Омельченка. При цьому на виборах мера Сан Санич показав результат удесятеро гірший, аніж два роки тому — менше 29 тис. замість 305 тис. Зате Блок Миколи Катеринчука підтримало 39 тис., а самого Миколу Дмитровича — понад 49 тис., Всеукраїнське об’єднання «Свобода» — майже 24 тис., а його лідера Олега Тягнибока на посаду мера — більше 15 тис. А втім, до «Свободи» пішла не тільки частина виборців НУ – НС, але й електорат правих партій, зокрема Народного Руху Бориса Тарасюка (цього разу був співзасновником Блоку Віталія Кличка, що зовсім не допомогло останньому), Української Народної партії Юрія Костенка, Конгресу українських націоналістів та ін.

Новини партнерів

Loading...

Новини Trembita.info

Останні новини

17:22

В Киеве водитель на скорости врезался в заправку

16:30

Кличко: Столичные дороги ремонтируют компании, которые могут гарантировать качество и срок эксплуатации

15:26

«Укрзализныця» запустит поезд «Киев-Бердянск-Покровск»

14:48

Киевские спасатели получили новую экипировку

14:04

В Киеве грабители напали с ножом на прохожего ради 20 гривен

Архів

kyiv.comments.ua

block2

kyiv.comments.ua
Загрузка...

Партнеры портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине

  © «Комментарии:», 2014

Система Orphus