КИЇВ

Федоренко: Більшість киян не поділяють позиції «моя хата з краю»

0

Все більш актуальним стає питання про відродження в Києві місцевого самоврядування в його первісному вигляді. Виникає необхідність в системі, яка б дозволяла брати участь і впливати на розвиток міста самим городянам. Монополія Київської міської адміністрації все більше викликає обурення у мешканців столиці. Адже КМДА одноосібно править містом, а районні адміністрації, залишившись без повноважень і бюджетів, пішли « в тін»

Про необхідність активної участі киян у вирішенні актуальних для Києва проблем розповів голова громадської організації «Муніципальна ліга Києва» Олександр Федоренко.

  - Як Ви оцінюєте стан місцевого самоврядування в Києві?

Проблема полягає в тому, що система місцевого самоврядування в Києві практично зруйнована. Замість цього є абсолютна централізація влади в руках КМДА та підконтрольних їй РДА. Сьогодні, як не сумно, влада в Києві представлена ​​тільки виконавчою гілкою. Представницька ж влада, по суті ліквідована: мера немає, Київрада не представляє інтереси всіх киян і, апріорі, не може впоратися з усіма проблемами, що виникають у різних районах Києва, райради ліквідовані. Крім того, відсутня програма зі створення і підтримки органів самоорганізації населення (ОСН), які навчили б людей контролювати владу і захищати свої інтереси. 

- Значить Києву необхідні певні кроки по відновленню представницької влади?
Звичайно. Києву стратегічно дуже важливо мати доскональну систему місцевого самоврядування. Адже Київ - столиця, і повинен бути прикладом народовладдя для регіонів. А на ділі - місто без мера, мер без повноважень; голова КМДА більше піклується про свої стосунки з Адміністрацією Президента, своїм працедавцем, ніж відстоює інтереси міста; депутати більшості давно втратили свій кредит довіри, але продовжують «працювати» на городян. 

Ефективна система місцевого самоврядування для столиці зараз, це ланцюжок «мер-Київрада - виконавчий орган Київради – райрада - виконавчий орган райради - органи самоорганізації населення (ОСН) (комітет мікрорайону, вуличний комітет, будинковий комітет)».

Кожен зі складових елементів даної системи, повинен мати свої повноваження і функції. Мер - очолювати місцеву виконавчу владу, організовувати роботу Київради та її виконавчих органів, забезпечувати підготовку та виконання міського бюджету, програм соціально-економічного та культурного розвитку, звітувати за виконання бюджету, міських програм та виконання повноважень виконавчих органів перед радою та киянами. Київрада зобов`язана створювати і формувати виконавчі органи, затверджувати бюджет і звіт про його виконання, затверджувати різні програми місцевого самоврядування та цільові фонди, визначати місцеві податки й збори, вирішувати питання про створення та ліквідацію комунальних підприємств. У її повноваженнях також узгодження програми приватизації та розпорядження комунальним майном, регулювання земельних відносин. Виконавчий орган Київради повинен реалізовувати рішення Київради, забезпечувати виконання міського бюджету та затверджених програм, здійснювати повноваження, визначені законом у сфері житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту, будівництва та інших сферах життєдіяльності міста.
Райрада міста Києва в цьому ланцюжку несе відповідальність за розвиток району, маючи при цьому повноваження формувати й затверджувати, районний бюджет, а також контролювати його виконання, здійснювати управління комунальною власністю району, створювати комунальні підприємства,  необхідні для забезпечення всіх потреб жителів району, в тому числі, з благоустрою та розвитку району в цілому. Її виконавчий орган покликаний прослідковвувати за виконанням рішень районного депутатського корпусу і втілювати ці рішення в життя, піклуючись про садочки, школи, стан житлового фонду, благоустрій району. І одним з головних ланок цього ланцюжка є органи самоорганізації населення, які можуть брати активну участь у вирішенні окремих питань місцевого значення. Разом з депутатами ОСНи можуть представляти інтереси жителів у раді та місцевих органах виконавчої влади, вносити пропозиції до проектів місцевих програм соціально-економічного та культурного розвитку, бюджету, здійснювати контроль за якістю отриманих житлово-комунальних послуг, займатися благоустроєм, обладнанням дитячих і спортивних майданчиків, а також здійснювати інші повноваження, що делеговані радою. 

- Хочете сказати, що відновивши дану систему з чіткими повноваженнями і функціями складових кияни зможуть контролювати владу?

По-перше, для повноцінного розвитку міста та встановлення в місті влади, що представлятиме інтереси киян, вкрай необхідно запровадити вибори мера в два тури. Адже один тур - це обман киян і поява на посаді міського голови другого Черновецького. Ситуація, коли в Києві проживає близько 2,1 млн. виборців, з яких за Черновецького проголосували трохи більше 400 тис., десь близько 20% від усіх голосуючих, але це був найбільший відсоток підтримки серед претендентів, не повинна повторитися. Адже в результаті, більшість киян, а це більше 80%, не голосували за такого мера міста. Таким чином, вибори у 2 тури просто необхідні в Києві. 

По-друге, для Києва дуже важлива децентралізація влади. Подивіться, у нас 10 районів: в найменшому Печерському -144,4 тис. чоловік, в найбільшому Деснянському - 361,8 тис. чоловік населення, як місто в місті. Відсутність представницької влади спричинило зникнення механізму соціальної взаємодії між районною владою та мешканцями. Кияни перестали впливати на владу в районі: голову РДА призначає голова КМДА, відкликати або вплинути на нього жителі не можуть. Тому, районам потрібно повернути повноваження і владу, відновити районні ради депутатів. До того ж, інтереси міста і району не завжди можуть збігатися, тому важливо мати депутатів райради, готових стати на захист інтересів жителів свого району. 

По-третє, необхідні органи самоорганізації населення. Щоб люди розуміли, що вони реальні господарі міста. Мережу таких органів-будинкові, вуличні, квартальні комітети, комітети мікрорайонів, необхідно розвивати, для чого необхідна комплексна програма.
По-четверте, думаю нам потрібно в Києві визначити і затвердити межі мікрорайонів в районах міста, і створити комітети мікрорайонів.

- Офіційного визначення «мікрорайон» не існує?

На жаль, в Києві відсутнє офіційне визначення мікрорайонів. Однак, фактично кожен район умовно поділений на мікрорайони: ДВРЗ, Теремки, Виноградар, Нивки і т.д. Я вважаю, що необхідно офіційно визначити і затвердити межі мікрорайонів у кожному районі міста, що дасть можливість реального розвитку вищевказаної мережі органів самоврядування і активної участі жителів у вирішенні питань місцевого значення.

- Для цього потрібно вносити зміни в законодавство?

Однозначно потрібно вносити зміни до законів з метою відновлення місцевого самоврядування в столиці. Перш за все, як я вже сказав, Києву потрібні зміни які дозволять проводити вибори мера в 2 тури. Також, потрібно відновити районні ради в місті і ліквідувати міську та районні в місті адміністрації, створивши при цьому виконавчі органи міської та районних рад. Крім цього, необхідно внести зміни до нового Закону України «Про всеукраїнський референдум», який фактично ліквідував можливість проведення місцевих референдумів. Розвиток міста має спиратися на думку громадян, які в ньому живуть. І не слухати цієї думки означає створювати хаос, проблеми й кризові відносини. 

Зараз вирішенням всіх муніципальних питань займається Київська міська адміністрація і районні адміністрації, функціонування яких передбачає чітку вертикаль: міська влада - районна влада. Де тут киянин? Його немає, бо він бігає і збирає папери з підписами, стоїть у чергах, чекає відповіді на дзвінок до call-центру, ігнорується ЖЕКами. Я впевнений, що тільки практична реалізації програм, спрямованих на розвиток мережі будинкових, вуличних, мікрорайонних комітетів поверне городянину реальне право впливати на життя свого міста. Надасть можливість активно брати участь у всіх процесах життєдіяльності Києва.


- Якщо міська влада не звертає  увагу на вирубку дерев або закриття дитячого садка в мікрорайоні, самі кияни зможуть змусити її вирішити цю  проблему?
Впевнений в цьому. Зі свого досвіду можу сказати, що Київ є унікальним містом за  політичними вподобаннями своїх мешканців. Одні можуть жити тільки міськими проблемами, досконально розбираючись в міській тематиці. Інші, можуть відстежувати лише центральну проблематику, орієнтуючись на центральні органи влади. Але в той же час, подивіться, наші люди створюють ініціативні групи проти забудов, виходять захищати парки і сквери, об`єднуються в соціальних мережах для участі в акціях протесту. Більшість киян не поділяють позиції «моя хата з краю» бо розуміють: сьогодні побудують хмарочос на дитячому майданчику в сусідньому дворі, а через півроку прийдуть в твій двір, і будуть відбирати дитячий майданчик у твоїх дітей.

- Наскільки нинішні депутати Київради відображають інтереси киян?

Ми вже говорили, що більшість, яка сформована з депутатів ПР, Блоку Черновецького і «тушок», та яка нині приймає рішення в Київраді, не представляє інтереси городян. Це доводять соцопитування і, як приклад, результати останніх парламентських виборів. До того ж, добре, якщо хоча б 20 чоловік з усього депутатського корпусу були знайомі з проблемами своїх виборців і працювали над їх вирішенням. В більшості своїй, жителі Новобіличів або Відрадного залишаються «біля розбитого корита»: їм не потрапити на прийом до депутата. Але ж міська влада в першу чергу повинна створювати необхідні умови для вирішення проблем у місті, а також  втілювати побажання своїх співгромадян у життя. І тут мова вже  не йде про пропіарений call-центр. 

У Київраду повинні прийти представники киян, а не кланів, сімей, угрупувань. Це мають бути депутати нової формації, відомі своєю принциповістю у відстоюванні інтересів Києва і киян, активною позицією, спрямованою на розвиток міста. Депутати, готові розвивати місцеве самоврядування. Разом - депутати міського та районного рівнів, обраний більшістю мер та кияни - зможуть зробити Київ по-справжньому європейською столицею.

Борис Перегудов

Новости партнеров

Loading...

Новости Trembita.info

Последние новости

18:38

Активисты разгромили цыганский табор на Лысой горе

17:32

Киевлянкам расскажут, как открыть свой бизнес

16:48

Киевские власти запустили карту дорожных перекрытий

16:24

Киеву торжественно передали кубки Лиги чемпионов УЕФА

15:20

На Воскресенке зарыбили озеро Радужное

Архів

kyiv.comments.ua

block2

kyiv.comments.ua
Загрузка...

Партнеры портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине

  © «Комментарии:», 2014

Система Orphus