КИЇВ

Клименко отримав своє

0

Нові повноваження Міндоходів дозволяють замкнути контроль над фінансовими потоками бюджету

Президент нарешті визначився з повноваженнями найвпливовішого міністерства країни — доходів і зборів. Після майже трьох місяців роботи нового відомства Олександра Клименка глава держави затвердив його структуру і повноваження (указ № 141/2013 від 18 березня). Настільки довга пауза з оприлюдненням документа пояснюється війною, яка розгорнулася між міністерствами за переділ повноважень. Однією з головних інтриг підкилимового протистояння було збереження контролю над податковою міліцією. І Клименку вдалося здобути тимчасову перемогу в цій війні: згідно з положенням «Про Міністерство доходів і зборів України» в його структурі залишаться підрозділи податкової міліції, але тільки «до прийняття законодавчих та інших нормативно-правових актів». Олександр Клименко анонсував скорочення штату податкової міліції «до оптимальної кількості» і переорієнтацію її роботи «в межах ризикоорієнтованої системи». Ця заява виглядає незагрозливо лише на перший погляд. Автоматичну систему виявлення ризиків ДПС тоді ще головний податківець країни презентував громадськості в середині 2011 року. Програмне забезпечення автоматично відносить до категорії ризикових, зокрема, підприємства, які мають «прописку» в місці масової реєстрації, а також їх контрагентів, компанії, чиє фактичне місцезнаходження інспектору важко визначити, і серед засновників яких значаться особи, що раніше мали історію банкрутств або проблемного бізнесу. І нарешті — фірми, активи яких не перевищують за вартістю 10 тис. грн., або мають у штаті до п’яти працівників. І якщо раніше податківці обмежувалися усними рекомендаціями контрагентам таких підприємств позбутися ненадійних партнерів (наприклад, уточнивши, що за операціями з ними не враховуватимуться податкові кредити) або документальними перевірками підозрілих суб´єктів господарювання, то тепер, очевидно, в таких ревізіях задіюватимуть і податкову міліцію.

Не менш успішною виявилася боротьба глави Міндоходів за повноваження і на інших фронтах. Зокрема, новому міністерству дісталося кураторство над адмініструванням єдиного соціального внеску (ЄСВ), яке досі здійснював Пенсійний фонд. Таким чином, профспілки і Федерація роботодавців України, яку очолює Дмитро Фірташ (представники цих організацій входять до правління ПФ), остаточно втратили можливість брати участь у розподілі цих фінансових потоків. А втім, як пояснила заступник голови правління Пенсійного фонду Валентина Никитенко, без затвердженого порядку передачі інформації про платників ЄСВ фонд нічого не може зробити. Крім цього, право адміністрування цього платежу повинен законодавчо закріпити за Міндоходів парламент. Це означає, що, принаймні, попервах в адмініструванні соціального внеску пануватиме повна плутанина. Можливо, що на предмет повноти його сплати підприємства перевірятиме і податкова, і Пенсійний фонд. Під подвійний прес контролерів потраплять також держструктури.

До повноважень Міндоходів віднесено контроль над дотриманням законодавства в бюджетній сфері, що фактично дублюватиме функції Держфінінспекції (колишнього КРУ) Петра Андрєєва.

Крім цього, Олександру Клименку вдалося позбутися контролю з боку Мінфіну. «Нове міністерство не звітуватиме перед Мінфіном, як це раніше робили Державна податкова служба та Держмитслужба. Мінфін уже не координуватиме діяльність нового міністерства, та й повноваження з регулювання адміністрування податків і зборів, митних платежів і реалізації податкової та митної політики перейшли до Міндоходів», — уточнив старший партнер KM Partners Олександр Мінін. Іншими словами, відомство Юрія Колобова втратило право видавати підзаконні нормативи, які стосуються правил адміністрування податків і зборів, передавши відповідні функції Міндоходів. Проте Мінфін, схоже, не має наміру без бою здавати свої повноваження у цій сфері. Нещодавно міністерство оприлюднило законопроект, що передбачає перегляд правил розрахунку податку на прибуток («Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо визначення переліку податкових різниць»). Згідно з документом, при розрахунку цього податку повинні враховуватися дані бухгалтерського обліку, національні стандарти якого затверджуються Мінфіном. У разі прийняття нового закону міністерство фактично отримає право в ручному режимі визначати базу оподаткування на прибуток. Але можливість розробляти профільні законопроекти, виносити їх на розгляд Кабміну отримало і Міністерство доходів і зборів. Відповідно, негласне перетягування канату владних повноважень контролю над адмініструванням податків може перейти на законодавчий рівень, що вкотре ускладнить ведення бізнесу в країні.

Джерело фото: PHL

Новини партнерів

Loading...

Новини Trembita.info

Останні новини

17:22

В Киеве водитель на скорости врезался в заправку

16:30

Кличко: Столичные дороги ремонтируют компании, которые могут гарантировать качество и срок эксплуатации

15:26

«Укрзализныця» запустит поезд «Киев-Бердянск-Покровск»

14:48

Киевские спасатели получили новую экипировку

14:04

В Киеве грабители напали с ножом на прохожего ради 20 гривен

Архів

kyiv.comments.ua

block2

kyiv.comments.ua
Загрузка...

Партнеры портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине

  © «Комментарии:», 2014

Система Orphus