КИЇВ

У кого шукають захисту олігархи

0

Сьогодні в Україні бізнесмени змушені вирішувати, якому з двох провідних бізнес-конгломераторів вони поступляться своїми активвми

Ще зовсім недавно представники українського великого бізнесу при пошуку заступництва мали широкий вибір. Деякі для цього віддавали перевагу міжнародному капіталу, адже довгий час вихід на IPO, випуск депозитарних розписок або отримання кредиту від міжнародних організацій вважалися надійним захистом власності. Власники значної кількості неструктурованих в єдину компанію активів воліли будувати захист свого бізнесу на іміджевих проектах. Для одного це було філантропія в світовому масштабі, другий акцентував на захисті єврейського співтовариства, третій користувався статусом глави регіонального підрозділу спортивної ліги. За останні роки стало зрозуміло, що подібні механізми захисту бізнесу в нашій країні працюють усе менше.

Черга до Ахметова

Поняття «опозиційний» або навіть «незалежний» бізнесмен поступово нівелюється. Навіть приналежність до партії влади і навіть відстоювання її позицій зовсім не гарантує стабільний розвиток бізнесу. Тепер кожен бізнесмен ще має визначитися, до якого з двох таборів примкнути.

Зараз впливові групи збираються навколо найзаможнішого українця Ріната Ахметова і в середовищі президентського оточення. А втім, і цей невеликий, але все ж вибір є не в усіх. Зараз найбагатшого українця цікавлять далеко не всі компанії. Торішня приватизація енергетики стане серйозним випробуванням для фінансової стійкості СКМ, компанія DTEK навіть планує випустити боргові цінні папери на суму $1,5 млрд. Та й досвід, отриманий при покупці ще 2010 року київського ЦУМу, виявився корисним. Тоді структури Ахметова, по суті, виступили захисниками основного акціонера Валерія Мазура в його боротьбі з Вагіфом Алієвим. А згодом виявилося, що ЦУМ з усіма вимогами до його реконструкції — це «головний біль» вартістю під $150 млн. За такі ж гроші 2012-го Ахметов купив кілька немаленьких енергопостачальних компаній.

 Сьогодні пріоритет у Ріната Леонідовича — це газові активи. Спочатку було придбання Vanco Ukraine, датоване листопадом минулого року, але відомо про це стало лише наприкінці січня 2013 року. Що це за компанія, достовірно невідомо, але, найімовірніше, вона є правонаступницею корпоративних прав Vanco Int. на розробку Прикерченської ділянки шельфу Чорного моря. І відразу після цього повідомлення, 11 лютого, Кабмін скасував розпорядження про розрив угоди про розподіл продукції з компанією Vanco. Адже до цього п’ять із половиною років домовитися з українською владою інвестори не могли. Потім з´явилася сенсаційна новина про те, що структури СКМ купили 25% найбільшого приватного газовидобувника — компанії «Нафтогазвидобування». Там уже довго був конфлікт між власниками Нестором Шуфричем і Миколою Рудьковським, причому останній нібито навіть пробував прорватися на підприємство разом з групою спортивних молодиків. А незабаром, торік у листопаді, компанії призупинили ліцензію на розробку Семиренківського і Мачухського газоконденсатних родовищ. Шуфрич нібито звернувся за допомогою до Руслана Циплакова (відомий дружбою з молодшим сином Президента), який зараз набирає вагу Як наслідок, родич одного з його менеджерів незабаром став на чолі «Нафтогазвидобування», а близька до Циплакова охоронна фірма почала виконувати функції її охорони. Рудьковський ж, недовго думаючи, взяв і продав 1/4 компанії структурам Ріната Ахметова.

 Останні новини яскраво свідчить про те, що бізнес усвідомив, як треба дружити з Ахметовим. Глибокий реверанс убік Рінат Леонідовича зробив головний «газовик» країни Дмитро Фірташ. На зустрічі з журналістами в Запоріжжі він заявив, що його структури цьогоріч готові поставити іншим промисловим споживачам до 2 млрд. м3 природного газу. Експерти відразу заговорили, що найвірогіднішим споживачем стане металургія Ахметова — тільки з такою впливовою людиною Фірташ погодиться поділитися своїм обмеженим ресурсом.

 До речі, повертаючись до «Нафтогазвидобування», хочеться зауважити, що торік роль покупця конфліктного активу аналітики віддавали партнеру Ахметова Вадиму Новінському. Мабуть, така думка була не зовсім безпідставною, адже буквально півроку тому у своєму інтерв´ю «k:» голова СКМ Олег Попов запевняв громадськість, що газовий бізнес розвиватиме їхній партнер Новінський. Дійсно, до того часу Smart Energy в тривалій боротьбі вже відвоював у Пінчука право на купівлю Regal Petroleum. Причому ситуація розвивалася за разюче схожою з «Нафтогазвидобування» схемою. Незадовго до придбання Мінекології призупинило дію ліцензії Regal на розробку Мехедівсько-Голотовщинського і Свиридівського газоконденсатних родовищ у Полтавській області. А незабаром після повідомлення про операцію зі «Смартом» злощасну ліцензію повернули. Але, у випадку з «Нафтогазвидобування», СКМ вирішила діяти особисто.

 Хоча Ахметов почав самостійно розвивати газовий напрям, холдинг Новінського все ж не залишився осторонь у питаннях корпоративного захисту. Останній приклад — входження в капітал сумського НВО ім. Фрунзе. Тліючий там конфлікт між структурами братів Суркісів і Костянтина Григоришина раптово вирішився появою у «Смарт-Холдингу» 10,04% акцій та опціоном на збільшення частки в заводі до 40,04%. Експерти вважають, що це пов´язано з планами розвитку власного газовидобутку — НВО спеціалізується на виробництві газоперекачувальних агрегатів, а також компресорів і обладнання для нафтогазовидобувного комплексу.

 Хто буде наступним, поступившись дуумвірату Ахметов - Новінський своїми активами або ресурсами, наразі сказати складно. Це залежить від того, що буде в пріоритеті, чи хто буде згоден віддати все за відповідну ціну. Але особливого вибору в українських олігархів, які ризикують у найближчому майбутньому виявитися «витиснутими», схоже, і немає. З продажем власності можна затягнути до того моменту, коли вона і так перейде в «хороші руки», причому абсолютно безоплатно.

Новини партнерів

Loading...

Новини Trembita.info

Останні новини

17:22

В Киеве водитель на скорости врезался в заправку

16:30

Кличко: Столичные дороги ремонтируют компании, которые могут гарантировать качество и срок эксплуатации

15:26

«Укрзализныця» запустит поезд «Киев-Бердянск-Покровск»

14:48

Киевские спасатели получили новую экипировку

14:04

В Киеве грабители напали с ножом на прохожего ради 20 гривен

Архів

kyiv.comments.ua

block2

kyiv.comments.ua
Загрузка...

Партнеры портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине

  © «Комментарии:», 2014

Система Orphus