КИЇВ

Каськів записав Київ собі в актив

0

У Держінвестпроекті зібралися заманювати іноземні інвестиції успішною роботою підприємств українських олігархів

Минулого тижня в Києві відбулася урочиста презентація результатів вивчення інвестиційної привабливості регіонів. Підсумком роботи став рейтинг інвестпривабливості регіонів та Інвестиційний атлас України, який повинен допомогти іноземним інвесторам розібратися з потенціалом регіонів країни.

Рейтинг інвестиційної привабливості регіонів підготував Київський міжнародний інститут соціології в партнерстві з Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій. Відповідний тендер Держагентства з інвестицій та управління національними проектами України загальною вартістю 600 тис. грн. ТОВ «Київський міжнародний інститут соціології ЛТД» виграло ще 5 вересня 2012 року.

Презентація рейтингу для держагентства Владислава Каськіва стало певною мірою роботою над помилками. Адже аналогічне дослідження, присвячене вимірюванню інвестиційної привабливості регіонів, ще в грудні 2011 року Держінвестпроект замовив за підсумками тендеру невідомому ТОВ «Агенція «Вірна лінія» за 587 тис. грн. Причому договір був укладений 19 грудня, а звіт про індекс інвестиційної привабливості регіонів потрібно було надати вже наступного дня - до 20 грудня. Випадок отримав досить широкий розголос, а глава Держінвестпроекту - черговий удар по репутації. Вкрай неприємний ще й тим, що складання рейтингу інвестиційної привабливості регіонів було прямим дорученням Президента.

Проте в Держінвестпроекті виправилися. У підсумку лідерами за привабливістю для інвесторів були визнані Харківська, Львівська, Донецька і Дніпропетровська області та місто Київ. Аутсайдерами рейтингу стали Полтавська, Кіровоградська, Запорізька, Чернівецька області та Севастополь.Для визначення інвестиційної привабливості того чи іншого регіону враховувалися два роди факторів. Зокрема, до так званих «жорстких чинників» були віднесені умови, які навряд чи зміняться в середньостроковій перспективі, - географічне розташування, наявність природних ресурсів, інфраструктури, робочої сили. До «м´яких» же чинників - діловий клімат, відкритість влади на місцях, ефективність держорганів, корупція, діловий оптимізм.

І якщо в якісному визначенні впливу першої групи факторів достатньо використання різного роду статистичних даних, то, як зазначають самі автори роботи, друга група чинників насилу піддається об´єктивній оцінці та її вплив може бути визначено тільки шляхом опитувань.

«Ключова ідея - оцінити якісні та кількісні характеристики регіонів з позиції інвесторів. Ми не говоримо про очікування майбутніх інвесторів, ми говоримо про оцінку підприємців, які вже вклали гроші в нашу країну, в наші регіони», - підкреслив, представляючи підсумки роботи, голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський.

Саме опитування інвесторів і експертів повинні були стати основою оцінки інвестиційної привабливості і складання рейтингу. Адже саме таким чином, за словами Ігоря Бураковського, можна оцінити роботу місцевої влади з роботи з інвесторами. Щоправда, тільки якщо такий рейтинг буде розраховуватись регулярно.

Але при цьому, згідно з умовами тендеру, методологія дослідження, а також перелік експертів і компаній інвесторів для участі в опитуванні необхідно було погоджувати з Держінвестпроектом. Тобто саме замовник рейтингу в кінцевому підсумку визначав, кого з інвесторів опитувати, а кого ні.

Не виключено, що саме з цим пов´язано здивування, викликане опитуванням інвесторів у самих укладачів рейтингу. Так, Ігор Бураковський відзначив випадки, коли компанії в переліку негативних для себе чинників ставили, наприклад, корупцію лише на 12-13 місце за важливістю.

«Я можу знайти цьому тільки одне пояснення - інвестори звикли. Мабуть, питання корупції стало загальним тлом українського бізнес-клімату, на жаль», - зазначив Ігор Бураковський.

З іншого ж боку, варто відзначити, що до списку іноземних інвесторів записали компанії, які назвати такими можна лише формально. Адже найбільшу частину прямих іноземних інвестицій в Україну становлять інвестиції з Кіпру. В основі своїй це гроші найбільших українських же підприємців, які, на думку більшості експертів, взагалі складно назвати іноземними інвестиціями. І рівень проблем у підприємств найбільших українських підприємців може разюче відрізнятися від проблем облаштувалися в Україні іноземних компаній. Наприклад, рівень впливу їхніх власників на дії влади і контролюючих органів.

Те, що головним показником для потенційних інвесторів будуть не рейтинги, а конкретні приклади успішних проектів, зазначив директор з розвитку бізнесу українського відділення світової аудиторської компанії PricewaterhouseCoopers Енді Кузіч.

І такі приклади в презентованому Держінвестпроектом разом з рейтингом регіонів Інвестиційному атласі України особливо виділені. Причому також змішані іноземні й вітчизняні інвестиції.

Так, наприклад, у Донецькій області серед успішних проектів відзначається меткомбінат «Азовсталь» як нідерландська інвестиція і Макіївський метзавод як нідерландсько-кіпрський інвестпроект. До успішних кіпрських інвестицій, за версією Держінвестпроекту, зокрема, потрапили і черкаський «Азот» Дмитра Фірташа, і «Київська кондитерська фабрика ім. Карла Маркса» Петра Порошенка, і не так давно приватизоване «Київенерго» Ріната Ахметова.

Більше того, успішним проектом визнали навіть інвестиції російської компанії «ЛУКОЙЛ» в Одеський нафтопереробний завод, який взагалі  простоював останні два роки і, тільки змінивши власника, став готуватися до запуску. До речі, саме останній приклад можна дійсно вважати показовим для іноземних інвесторів, коли відсутність потужного впливу на рішення влади може паралізувати роботу підприємства.

Приклади ж «іноземних інвестицій» українського бізнесу навряд чи можуть залучити реальні інвестиції в українську економіку. Невідомо, як допоможе цьому новий рейтинг та Інвестиційний атлас, підготовлений очолюваним Владиславом Каськівим Держагентством. Але, щонайменше, відзвітувати в тому, що доручення Президента виконано, можна. Тим більше, як сказав сам Владислав Каськів, з часу самого доручення два роки вже минуло.

Джерело фото: PHL

Новости партнеров

Loading...

Новости Trembita.info

Последние новости

18:26

Правозащитники вступились за цыган с Лысой горы

17:53

В Киеве завтра перекроют Южный мост и Харьковский путепровод

17:32

Небольшой дождь: погода на 25 апреля

16:57

Киевлян приглашают на пикник-пати в парк «Феофания»

16:18

Киевские власти прокомментировали возможное подорожание проезда в городском транспорте

Архів

kyiv.comments.ua

block2

kyiv.comments.ua
Загрузка...

Партнеры портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине

  © «Комментарии:», 2014

Система Orphus