КИЇВ

Нажмите «Нравится»,
чтобы читать «Комментарии» в Facebook!

Спасибо, я уже с вами.

Чи допоможе технологічна нейтральність появі зв´язку 3G і 4G?

0

Просування ідеї технологічної нейтральності підняло купу старих проблем, що заважають запуску 3G і 4G

Після довгих років топтання на місці в питаннях впровадження зв´язку 3G, Нацкомзв´язку раптово народив проривну ініціативу, що дає ринку довгоочікувану надію не тільки на ліквідацію ганебного технологічного відставання (Україна - єдина країна розвиненого світу, де немає повноцінного зв´язку третього покоління), але і на вихід телекомринку з небезпечно тривалого періоду стагнації.

Частотне питання

Частоти були і залишаються головним каменем спотикання у розвитку зв´язку 3G в Україні. Головною перешкодою (згідно з офіційною версією) НКРЗІ називала вперте небажання Міноборони розлучатися з частотами, необхідними для розгортання на них зв´язку третього покоління. Переговори з військовими тягнуться багато років, а незбагненна сума 2,5 млрд грн., запитувана ними для конверсії (тобто переведення оборонної апаратури на іншу ділянку частотного діапазону), наштовхує на припущення про присутність у ланцюгу фігурантів впливового матеріально зацікавленого лобі. Станом на початок Євромайдану м´яч залишався на боці військових.

Очевидно, втративши надію розплутати зав´язаний Міноборони гордіїв вузол, мобільні оператори разом із НКРЗІ вирішили його розрубати. Запропонований спосіб не пропонує освоєння частот, зайнятих військовими, - замість цього операторам пропонується запускати 3G на тих частотах, які вони вже використовують для GSM-зв´язку. Цей принцип отримав назву технологічної нейтральності - держрегулятор віддає частоти в користування оператору без вказівки, яку саме технологію зв´язку останній повинен застосовувати у використовуваному діапазоні.

Однак можливість реалізації на практиці технологічної нейтральності без отримання операторами додаткових частот викликає скепсис. Зв´язок GSM використовує два діапазони - 900 і 1800 МГц, а зв´язок третього покоління UMTS у загальному випадку - частоти в діапазоні 2,1 ГГц, яких у жодного GSM-оператора в наявності немає. У деяких країнах UMTS працює на альтернативних частотах, але наскільки цей досвід можна застосувати в Україні - поки неясно.

З іншого боку, оператори можуть перестрибнути через третє покоління і почати впроваджувати відразу четверте - технологія LTE добре вписується в діапазон 900 МГц. Більше того, в цьому діапазоні частот сигнал краще проникає вглиб приміщень в умовах щільної міської забудови, а радіус дії стільника збільшується порівняно з частотами близько 2 ГГц, що несе очевидну вигоду операторам.

Однак проти переходу відразу на технологію LTE виступає «МТС Україна». За словами Олега Проживальського, директора з корпоративного управління і контролю «МТС Україна», якщо відстежити зарубіжний досвід введення технологічної нейтральності, то спочатку впроваджується UMTS в діапазоні 2,1 ГГц. «Це дає можливість операторам перенести туди частину трафіку і звільнити 1800-й діапазон для впровадження LTE, - пояснює Олег Проживальський. - Другий логічний крок - це рефармінг, тобто перерозподіл частот між операторами. Рефармінг є загальноприйнятою світовою практикою, спрямованою на створення рівних конкурентних умов. Тільки в цьому випадку впровадження технологічної нейтральності дасть можливість забезпечити надання послуг нового покоління для максимальної кількості абонентів».

Водночас, прямий конкурент «МТС Україна» - компанія «Київстар» - бачить лише вигоди від впровадження принципу технологічної нейтральності. За словами Андрія Осадчука, директора з регуляторно-правового забезпечення «Київстару», прийняття цього принципу - найпростіший і найшвидший спосіб впровадження 3G і 4G. «Якщо принцип технологічної нейтральності буде прийнятий, суспільство вже наприкінці 2014 року може отримати широкий доступ до використання мереж нового покоління», - стверджує Андрій Осадчук.

Варто також врахувати, що проти агітаторів за перехід відразу на технологію LTE грає той факт, що смартфонів, які підтримують такий тип передачі даних, на українському ринку зникаюче мало. Це відроджує для операторів «проблему курки і яйця » і може зробити перехід відразу на LTE економічно невигідним.

Однак, на думку Олександра Паращія, керівника аналітичного департаменту Concorde Capital, при ухваленні рішення про перехід на 3G або 4G оператори будуть керуватися як наявністю абонентських пристроїв і доступністю операторського обладнання, так і такою категорією, як інвестиції в нешвидке майбутнє.

«Поки що попит на нові послуги зв´язку в країні не створений, а значить, подібні проекти можуть довго окупатися. Тому цілком імовірно, що мережі будуть будуватися з прицілом на довгострокову перспективу. А значить, перевага буде надана більш сучасній технології LTE», - вважає Олександр Паращій.

Ковдра з клаптиків

Обговорюючи можливе швидке впровадження 3G на існуючих частотах, оператори та держрегулятор так і не озвучили єдину позицію ринку щодо рефармингу, без якого запуск зв´язку третього покоління може виявитися зовсім неможливим. Наразі вузькі смуги діапазону, що використовуються під GSM, дуже фрагментовані і карта розподілу частот між операторами нагадує ковдру з клаптиків. Для якісного зв´язку 3G оператору необхідно мати монолітний і досить широкий «шматок» частот, для чого операторам слід провести взаємообмін «клаптевими фрагментами».

Член НКРЗІ Ігор Сиротенко в кулуарних розмовах неодноразово заявляв, що держрегулятор, мовляв, не проти такої реорганізаці , але її не допустять самі оператори, оскільки це означатиме втрату сильними конкурентної переваги на користь слабких. Тут явно простежується натяк на «Київстар», який після придбання «Білайну» і «Голден Телекому» з мовчазного потурання АМКУ сконцентрував у своїх руках більше половини частот в діапазонах 900 і 1800 МГц. Дійсно, відмова чи затягування рефармінгу великими гравцями цілком може бути важелем тиску на дрібніших конкурентів.

Очевидно, цього побоюються в «МТС Україна». Олег Проживальський заявив, що запропонований НКРЗІ механізм впровадження технологічної нейтральності відповідає інтересам лише однієї компанії, яка у разі реалізації даного сценарію буде займати монопольне становище з надання послуг швидкісного широкосмугового доступу.

Тим часом Андрій Осадчук підкреслює, що «Київстар» готовий обговорювати з іншими операторами перерозподіл РЧР в установленому законодавством порядку з метою гармонізації всього ліцензованого спектру та створення кращих можливостей для впровадження нових технологій усіма операторами. «Таке обговорення вже відбувається між операторами. Ми зацікавлені в тому, щоб усе населення України, незалежно від оператора, отримало повноцінний доступ до нових поколінь зв´язку», - стверджує Андрій Осадчук.

Черговий блеф?

Ініціатива щодо запуску 3G через прийняття технологічної нейтральності, що прозвучала досить раптово, з одного боку, дає ринку і абонентам ковток оптимізму, а з іншого - наштовхує на роздуми про черговий «розвід для кошенят», якими телекомринок в останні роки ряснів.

По-перше, впровадження технологічної нейтральності як «обхідного маневру» для запуску 3G в країні вже неодноразово озвучувалося протягом останніх років, але кожного разу відкидалося як бюрократично нереалізоване. Непідйомна концентрація всіляких дозвільних паперів для ведення бізнесу на українському телекомринку віднадила вже не один десяток західних інвесторів і погубила не одну дюжину вітчизняних гравців. Оператору необхідно отримати ліцензію на радіочастотний ресурс, і на номерний ресурс, і на радіоелектронні засоби, що забезпечують електромагнітну сумісність. Більше того, оператори досі змушені стикатися з таким рудиментом, як «ліцензія на вид діяльності». Як пояснювала Ольга Філіппова, член першого складу НКРЗІ, «таким чином, у нас не просто ускладнена система доступу на ринок, ускладнена система діяльності на ринку». Тому, якщо технологічна нейтральність буде прийнята в озвученому вигляді, низка питань з області держрегулювання досі незрозуміла й ставить під сумнів успіх всього підприємства.

Крім неясності з новими ліцензіями та ризику створення нового монополіста технологічна нейтральність, серед іншого, автоматично вибиває Міноборони зі списку претендентів на отримання хоч якихось коштів від телекомринку. Припустимо, що сума в 2,5 млрд дійсно була абсурдною, і таким чином силовики набивали собі ціну або закладали «відкат» в інтересах старої влади. Але зараз у країні складається драматична ситуація, а гостра потреба військових у матеріальних засобах для підняття обороноздатності цілком очевидна. У даній ситуації цілком імовірне екстрене втручання перших осіб держави, які вирішать, що краще нехай Міноборони отримає від телекомринку хоч що-небудь в обмін на частоти. А це, знову-таки, поставить хрест на технологічній нейтральності, але в той самий час реанімує багатостраждальний «частотний аукціон» і поверне реалізацію 3G в країні в початкове русло.

І, нарешті, не можна виключати гіпотезу, що раптова прогресивна ініціатива НКРЗІ – не що інше, як спроба членів Комісії вчепитися за крісла, вислужуючись перед новою владою і суспільством. В умовах стрімкого демонтажу старої чиновницької системи очевидно , що члени Нацкомісії зараз відчувають певний дискомфорт. Вже у відкриту звучать публічні заклики до люстрації НКРЗІ. А ще за місяць до втечі Януковича експерти висловлювали припущення про прийдешню швидку і неминучу ротацію всіх чиновників, які були заведені до органів влади за участю колишнього глави президентської адміністрації Льовочкіна. А серед них - більшість нинішнього складу НКРЗІ.

У результаті найпростіший, на перший погляд, механізм переходу українських мобільних операторів на нові технології підняв цілий пласт проблем, що накопичувалися в галузі роками. І вже зараз можна зробити висновок, що ідея технологічної нейтральності, покликана «з наскоку» - швидко і безболісно - запустити в країні 3G і 4G, неминуче призведе до необхідності розв’язання питань, що давно накопичилися.

Фото: Shutterstock.

Інформація за темами: зв´язок, телефон

Новости партнеров

Новости Trembita.info

Последние новости

16:31

В столице пройдет фестиваль архитектуры для детей

15:58

Киевский парк оснастили кнопками вызова полиции

14:25

На Контрактовой площади выступит группа Space

13:42

В Киевской области разыскивают 16-летнюю девушку

12:39

В работу трамвая № 33 вносятся изменения

Последние новости технологий искусственного интеллекта

Архів

kyiv.comments.ua

block2

kyiv.comments.ua
Загрузка...

  © «Комментарии:», 2014

Система Orphus