Реалії Шевченківського району: "серце" стародавнього Києва, яке є небезпечним для його мешканців
Шевченківський район є туристичним скарбом столиці
Сучасна територія Шевченківського району по суті є "серцем "стародавнього Києва, адже саме в цій місцині розгорталися важливі історичні етапи Київської Русі та всієї України. Історія Шевченківського району, як і Печерського, пов’язана з історією створення столиці у VIII-IX ст., ще до зародження славнозвісної Київської Русі.
У цій частині міста досі збереглися найцінніші історико-архітектурні та культурні надбання: Золоті Ворота, Володимирська гірка, Софіївський Собор, Андріївський узвіз, Володимирський і Михайлівський Собори, київський фунікулер, Хрещатик, Покровський монастир та інші.
Саме Шевченківський район є туристичним скарбом столиці, адже це верхня частина Стародавнього Києва, де знаходиться більшість старовинних будівель і храмових споруд Граду Кия. Однак, на мою думку, перевага цього масиву не є виключно в забутках, адже Шевченківський район — це не тільки старий Київ, але й озеленений спальний район. Практично будь-яка частина "організму" Києва здатна захопити й розкрити перед гостем столиці нову, ще не бачену раніше його частину. Одним із таких місць, які не належать до стародавнього Києва, є всесвітньо відомий Бабин Яр. У роки нацистської окупації саме він став місцем трагедії Голокосту єврейського народу, територією знищення понад 100 тисяч громадян різних національностей. За часи незалежності (у березні 2007 року) тут було створено Національний заповідник "Бабин Яр" з метою вшанування та увічнення пам'яті жертв війни та політичних репресій. Нині його відвідують президенти та делегації різних країн світу.
На думку багатьох істориків, саме на території Шевченківського району розгорнулися основні події боротьби за незалежність українського народу. У цьому контексті вкрай важливою є згадка про Центральну Раду та Софіївський майдан, де проголошувалися Універсали. Як зазначають офіційні джерела, тут відбулося обрання гетьмана Павла Скоропадського та інші важливі для української державності події. Саме в Шевченківському районі на майдані Богдана Хмельницького мали місце маніфестації, що призвели до проголошення Незалежності 24 серпня 1991 року.
За даними Шевченківської районної адміністрації в м. Києві, головним пунктом становлення держави була Старокиївська гора, на якій Апостол Андрій поставив хреста, а Святий Володимир проводив Вибір Віри та закладав основи державності, яку формували його син Ярослав та онук Всеволод. Центром Київської Русі, зазначає адміністрація, була саме територія Шевченківського району, де й був заснований наш Київ – "Мати міст руських".
Переходячи до сучасної історії, варто зазначити, що сам Шевченківський район був офіційно створений у 1937 році згідно з постановою ЦВК УРСР. Вже у жовтні 2001 року він розширився внаслідок об'єднання з колишніми Радянським і Старокиївським районами міста (за інформацією адміністрації).
Мешканці про стан Шевченківського району
Мешканці більшості мікрорайонів Шевченківського району озвучують одну й ту ж проблему: надзвичайна кількість наркоманів, які становлять реальну небезпеку і завдають дискомфорту. Мешканці будинків біля станції метро "Дорогожичі" скаржаться на шприци та бруд у під'їздах і біля самих будинків, також кияни звертають увагу на неадекватну поведінку деяких підозрілих осіб. Неподалік станції метро "Шулявська" місцеві жителі й узагалі розповідають про обурливу поведінку невідомих у двориках на вулиці Довженка, а саме постійні зборища, особливо в теплу пору року, на дитячих майданчиках. Зазвичай після таких "зборів" дитячі майданчики залишаються, м'яко кажучи, в неналежному стані, отож діти туди не ходять.
Крім цього, мешканці часто помічають, як молоді люди шукають, особливо ввечері, "корисні копалини", маючи на увазі схованки з наркотичною речовиною, залишеною посередником для подальшого збуту безконтактним способом (у народі також називається "закладками"). Люди повідомляють, що були різні реакції правоохоронних органів: у тих випадках, коли доходило до рукоприкладства, поліція справді приїжджала та реагувала швидко. Але, якщо ми говоримо про перманентні збіговиська на тих же дитячих майданчиках, то жителі зазначають, що правоохоронці традиційно лише розводять руками. Тому жителі Шевченківського району вважають свій масив небезпечним.
Другою не менш "гострою" проблемою місцеві мешканці визначили комунальну. Кияни, які живуть біля станції метро "Дорогожичі", звертають увагу на періодичне відключення світла без попередження. Це б ще нічого, але постійною проблемою є відсутність гарячої води у будинку на вул. Довженка, 8. Коректно буде сказати про наявність тільки теплої - мешканці кричать і благають про допомогу, адже щоранку в їхньому будинку вранці із крана гарячої води тече вода температурою у 30 градусів. Мешканці зверталися до КМДА неодноразово, однак результату поки немає.
Також мешканці будинків на вул. Довженка вкрай потребують збільшення кількості сміттєвих баків, оскільки актуальна кількість баків не розрахована на реальний масштаб відходів мешканців цього мікрорайону, а чи вчасно або пізно вивезуть сміття вже не є суттєво.
Проблемою, яку озвучують мешканці всіх мікрорайонів масиву, є відсутність освітлення у підземному переході біля станції метро "Шулявська". Кияни обурені відсутністю світла і вдень, і вночі в цьому місці. Перехід належним чином не обладнаний (і підлога, і стіни в неналежному стані), на землі багато купин, місцями блимає темне жовте світло, що створює атмосферу депресивності та реальної небезпеки, яка може вас спіткати як у вигляді каменю під ногами, так і у вигляді гопників поруч, тобто без ліхтарика і когось поруч там не пройдеш.
Традиційною рубрикою, звичайно ж, є тема паркінгу в Києві. У цьому районі двори заставлені авто, на що скаржаться мешканці перших поверхів. Власники ж автівок нарікають на відсутність паркомісць. Класика.
Доступність житла в Шевченківському районі
У вказаному районі ціна на однокімнатні квартири на первинному ринку нерухомості в середньому становить від 1250 до 2700 дол. за м2. На вторинному ж ринку нерухомості у столиці середня вартість однокімнатних квартир у Шевченківському районі коливається від 900 до 3125 дол. за квадратний метр.