Лютеранські церкви Києва: історія, звичаї та головні храми

Розповідаємо все про лютеранство та розглядаємо головні лютеранські церкви у Києві

Лютеранство – це християнська конфесія, заснована на навчаннях Мартіна Лютера, німецького реформатора XVI ст. Лютеранська віра має свої особливості у навчанні та практиці, які відрізняють її від інших християнських конфесій.

Лютерани надають великого значення Писанням, особливо Біблії. Вони вірять, що Біблія є верховним джерелом божественної реформації та є авторитетом у питаннях віри та практики. Лютерани вчать, що спасіння людини ґрунтується на вірі в Христа як Спасителя та на Божій милості. Вони підкреслюють вчення про праведність, тобто переконання, що людина виправдовується перед Богом лише завдяки вірі в Ісуса Христа.

Лютерани визнають два основні сакраменти - хрещення та причастя. Вони вірять у реальну присутність Христа у святій таємниці причастя, але чітке розуміння цієї доктрини може різнитися у різних лютеранських громадах.


Що сповідують лютерани

picture

Лютерани навчають, що кожен віруючий має священство перед Богом. Вони наголошують на спільній службі та служінні віруючих і важливості участі всіх членів церкви у її житті та служінні.

Лютерани дотримуються вчення про свободу совісті, що означає, що віруючі мають право вільно шукати істину та розуміти Біблію на свій лад, без внутрішнього чи зовнішнього примусу. Лютеранська церква може бути організована на різних рівнях, включаючи місцеві громади, синоди та інші структури. Лютерани збираються для богослужіння, біблійних навчань та спілкування. Вони мають свою власну традицію богослужіння і богослов'я, яка включає використання літургії та гімнів Мартіна Лютера.


Чим лютеранська церква відрізняється від православної

Лютеранська і православна церкви це дві різні християнські конфесії з різними історіями, навчаннями та практиками. Розглянемо деякі з основних відмінностей між ними.

Історія та Вчення

Лютеранська церква виникла як результат Реформації у XVI столітті, коли Мартін Лютер та інші реформатори виступили проти деяких практик та навчань Католицької церкви. Лютеранська церква дотримується принципів, сформульованих Лютером, таких як вчення про праведність, біблійна авторитетність і вчення про благодать. Лютеранська церква часто використовує літургійні обряди та має власні богослужбові традиції.

Православ'я має більш давнє коріння і стверджує, що воно слідує прямій лінії від апостолів. Вона дотримується традицій та навчань, сформульованих у ході перших семи Вселенських Соборів, та наголошує на священних традиціях, обрядах та патристиці. Православна церква має власну ієрархію з патріархами, митрополитами та єпископами.

Сакраменти

Лютерани визнають два основні сакраменти: хрещення та причастя. Вони вірять у реальну присутність Христа у святій таємниці причастя, але чітке розуміння цієї доктрини може різнитися у різних лютеранських громадах.

Православна церква визнає сім сакраментів, включаючи хрещення, причастя, миропомазання (мість), сповідь та інші. Вони вважаються важливими для духовного життя віруючих і мають довгу історію християнської традиції.

Ієрархія та Правління

Лютеранська церква може мати різноманітні форми управління, включаючи синодальну, єпископальну чи конгрегаційну.

Православна церква має жорстку ієрархічну структуру з патріархами, архієпископами, єпископами та священиками. Управління церквою здійснюється через синоди та духовні поради.

Іконографія та Богослужіння

У лютеранській церкві іконографія може бути менш вираженою в порівнянні з православ'ям. Тут застосовуються інші форми художнього оформлення церков. Богослужіння часто проводиться рідною мовою віруючих.

У православ'ї велика увага приділяється іконам, які відіграють важливу роль у богослужінні. Церковні служби проводяться церковнослов'янською чи іншою традиційною мовою, і вони можуть бути більш формальними та святковими.


У чому різниця між протестантами та лютеранами

picture

Протестантизм - це ширший рух, що виник як результат Реформації у XVI столітті, коли реформатори, такі як Мартін Лютер, Жан Кальвін, Ульріх Цвінглі та інші, виступили проти деяких практик та навчань Католицької церкви. Протестантизм включає безліч конфесій, тоді як лютеранство - це конкретна конфесія всередині протестантизму, заснована на навчаннях Мартіна Лютера.

Протестантизм поєднує різні конфесії з різними вченнями та традиціями. Проте загальні риси протестантських навчань включають віру в біблійну авторитетність, вчення про спасіння завдяки вірі в Ісуса Христа та вчення про благодать. Лютеранство дотримується вчень, сформульованих Мартіном Лютером, включаючи вчення про праведовірство (віру в Христа як Спасителя), біблійну авторитетність, вчення про благодать та інші. Лютеранська церква також наголошує на використанні літургії та має свої власні богослужбові традиції.

Практика та богослужіння у протестантських громадах можуть значно відрізнятися. Протестанти можуть вести різноманітні види богослужіння від традиційних до сучасних і можуть дотримуватися різних обрядів. Лютеранська церква зазвичай використовує літургійні обряди і має власні богослужбові традиції, часто орієнтовані на вчення Мартіна Лютера. Відомими елементами лютеранського богослужіння є використання причастя та акцент на Біблії.

Організація протестантських церков може бути найрізноманітнішою. Вони можуть мати різні системи управління, включаючи конгрегаційну, єпископальну чи синодальну структуру. Лютеранські церкви також можуть мати різні системи управління, але багато хто з них слідує синодальній структурі, в якій громади об'єднані в синоди або єпархії.


Чи можна лютеранам ходити до православної церкви

Так, загалом, лютерани, як і представники інших християнських конфесій можуть вільно відвідувати православні церкви та брати участь у їхніх богослужіннях чи молитвах. Однак є кілька важливих моментів, які варто враховувати.

У більшості випадків лютерани та православні мають різні розуміння причастя. У православ'ї причастя найчастіше здійснюється лише для віруючих православної віри після підготовчої молитви та посту. Лютеранська церква також має уявлення про причастя. Тому, якщо ви, як лютеранин, вирішите відвідати православне богослужіння, уточніть, чи дозволено вам брати участь у причасті.

У різних православних церквах та громадах можуть діяти різні правила та звичаї. Деякі церкви можуть бути більш відкритими для відвідування парафіянами з інших конфесій, в той час як інші можуть мати більш суворі обмеження. Тому рекомендується дізнатися заздалегідь про місцеві правила та звичаї.


Лютеранські церкви Києва


Лютеранська церква Святої Катерини

picture

Німецька євангелістсько-лютеранська церква Святої Катерини – головний центр київської лютеранської громади. Історія цієї громади у Києві починається з XVIII століття. Перші богослужіння проводились у будинку аптекаря Гайтера на Подолі, який нині відомий як Аптека-музей. Однак, у 1811 році, в ході масштабної пожежі, дерев'яну церкву на Подолі було знищено. Нову лютеранську церкву збудували на "Німецькій горі" на Печерських Липках, де жили у своїх будинках багато німецьких поселенців. У цьому районі також були збудовані пасторський будинок, господарські будівлі, цвинтар і пізніше школа та Будинок для бідних.

У середині XIX століття було збудовано кам'яний лютеранський храм у псевдороманському стилі під керівництвом архітектора Івана Штрома. У період радянської влади будівля була використана в різних цілях, включаючи клуб атеїзму та виставковий зал. В даний час ця прекрасна будівля продовжує служити як діюча лютеранська церква Святої Катерини.

Адреса: вул. Лютеранська, 22

Час богослужіння: неділя о 10:00

Недільна школа: діє.


Українська Лютеранська Церква

picture

Одна із Церков конфесійного Лютеранства. Належить до Конфесійної Євангельської Лютеранської Конференції. Проект був розроблений у 2015 році, а до 2016 року будівельні роботи вже були завершені. Храм є двоповерховою будівлею загальною площею 300 квадратних метрів. При розробці проектних рішень у рамках загального плану ділянки акцент робився на раціональному використанні земельних ресурсів та забезпеченні безпечного та комфортного середовища як для парафіян церкви, так і для мешканців сусідніх будинків.

Адреса: вул. Тургенєвська, 24

Час богослужіння: неділя об 11:00, святкові - згідно з церковним календарем

Недільна школа: діє.Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
Поділитися