А що там під Хрещатиком. Фото річок, що протікають під головною вулицею Києва
Центральна вулиця Києва – це долина річки Хрещатик. Це видно навіть за рельєфом: усі вулиці, які ведуть до Хрещатика, мають дуже різкий нахил. У давнину на цьому місці була річка, розмірами з Десну.
Управління туризму та промоцій Київської міської державної адміністрації на своїй сторінці в ФБ показала фото річок, які протікають під головною вулицею міста. Автор фотографій відомий дослідник малих рік Києва Кирило Степанець.
Тому довгий час Хрещатик не забудовувався. Якщо Печерськ, Поділ і старий Київ почали забудовувати ще за князівських часів, то забудова Хрещатика почалася тільки на початку 19 століття.
Недарма ж Майдан Незалежності тоді звався Козиним болото. Власне болото, як добре видно з карти 1803 р., знаходилося в районі перетину сучасних провулків Тараса Шевченка і Михайлівського (нині — вулиця Паторжинського). А провулок Шевченка до революції звався вулицею Козиноболотною.
Рим стоїть на 7 пагорбах, а Київ на 70 річках
Кирило Степанець зазначає, що в Києві протікає близько 70 малих річок і струмків. Це не враховуючи головної водної артерії країни – Дніпра.
На сьогодні, під Хрещатиком тече три річки: Хрещатик, Клов і Кловиця і є, навіть, невеликий водоспад.
Хрещатицький струмок або мала річка починається неподалік Європейської площі, далі протікає улоговиною Хрещатика та на Бесарабській площі впадає у Клов. Має довжину 1.4 кілометри. Головна вулиця країни коротша за свою підземну сестру – простягається на 1.2 км. На сучасному Майдані Незалежності приймає 5 приток, які протікають під Софіївською та Михайлівською вулицями, Малою Житомирською, Грінченка та провулком Шевченка. Біля перехрестя з вулицею Богдана Хмельницького приймає притоку Луга. Майже перед впадінням у Клов Хрещатик приймає свою ліву притоку Кловиця.
Ще 1840 року його одним з перших у місті "загнали" у колектор на всій протяжності.
Кловиця або Верхній Клов – тече Липками. Довжина близько 650 м. Починається поблизу вулиці Банкової, далі протікає під вулицею Шовковичною та впадає у Хрещатик під вулицею Басейною. Повністю взята у колектор ще 1835 року, у зв'язку із забудовою місцевості.
Під вулицею Шовковичною колектор влаштовано каскадами, у Хрещатик Кловиця впадає через глибокий перепадний колодязь, який в дощову погоду перетворюється на водоспад.
Річка Клов є найбільшою притокою Либеді. Тягнеться під землею 3.2 км.
1868 року Микола Закревський в "Описі Києва" зазначав, що струмок починається в урочищі Провалля, неподалік Арсенальної площі. Далі протікає під Кловським узвозом, вздовж вулиць Мечникова та Еспланадної.
Прийнявши тут свою праву притоку — Хрещатицький струмок, тече під Олімпійським стадіоном, Троїцькою площею. Неподалік від того місця, де вулиця Фізкультури виходить до річки Либідь, Клов під землею впадає в останню.
У перші роки минулого століття Клов сховали у колектор, крім витоків. Витоки ж було впорядковано — в генерал-губернаторській садибі було влаштовано ставок. Сучасна адреса — вул. Грушевського, 32. Нині цю будівлю займає Посольство Китаю. У 1960-х, коли забудовували Кловський узвіз та бульвар Лесі Українки, цю частину річки також сховали у бетонний колектор.
Раніше ми розповідали, де в Києві були перші летовища