У Києві знесуть пам’ятник Чкалову, з пам’ятником Ватутіну — є питання

Що відомо про процес декомунізації в столиці

В Києві знесуть пам’ятник Чкалову, але в той же час профільна експертна комісія при Міністерстві культури та інформаційної політики України робить все, щоб біля Верховної Ради залишився пам’ятник Ватутіну. Про це заявив радник мера столиці та депутат Київської міськради Дмитро Білоцерковець, передають "Коментарі".

За його словами, в Міністерстві культури та інформаційної політики відбулося засідання експертної комісії, де розглянули подання столичної влади щодо зняття статусу об’єктів культурної спадщини з пам’ятників Ватутіну та Чкалову. Це рішення дасть змогу їх демонтувати.

"З Чкаловим історія простіша, бо комісія рекомендувала зняти статус, що відкриває шлях до демонтажу. Планується найближчим часом. А от пам’ятник Ватутіну вони рекомендували включити як пам’ятку монументального мистецтва, що ускладнить та затягне процес демонтажу. Таке враження, комісія при Міністерстві робить все, щоб в центрі Києва залишився пам’ятник Ватутіну", — заявив Білоцерковець.

Радник Київського міського голови зазначив, що питання щодо пам’ятника Ватутіну у Києві не в похованні, а тільки в пам'ятнику.

"Чекаємо від міністерства наказ, після чого Киев прибере ці об’єкти з публічного простору. Пане Олександр Ткаченко, треба втручатися бо лихо буде. Наступні Пушкін і Щорс, щодо демонтажу яких зелене світло має дати також Мінкульт!" — додав радник мера Києва.

Торік Білоцерківець заявляв, що столична влада не може демонтувати пам'ятник Миколі Щорсу у Києві, відкритий у 1954 році на честь 300-річчя возз'єднання Росії та України, через позицію міністра культури України Олександра Ткаченка. Пам’ятник Щорсу має статус пам’ятника національного значення. Спочатку перед демонтажем треба зняти цей статус. Окрім цього, є невизначені питання в законі про декомунізацію ще по трьом іншим пам’ятникам у столиці — це "Таращанець", Січневого і Жовтневого озброєних повстань. Усі вони зведені на братських могилах, і це — проблема для демонтажу, бо там є поховання. 

Раніше портал "Коментарі" повідомляв, що у Києві демонтують радянський герб з монументу "Батьківщина-мати" та вже створено проєкт заміни. Цього року має розпочатися конкурс на тризуб, який встановлять замість серпа і молота. 

Нагадаємо, монумент "Батьківщина-мати" розташований на території Національного музею історії України у Другій світовій війні. Цей пам’ятник у Києві відкрили в 1981 році. Столична скульптура загальною висотою у 102 метри є найвищою в Європі. Вага сталевої фігури жінки зі щитом та мечем становить пів тисячі тон. На пам’ятнику обладнані два оглядових майданчика, з яких відкривається панорама Києва.

Через повномасштабне вторгнення російських військ в Україну у Києві та інших містах активізувався процес дерусифікації. Це стосується й монументу "Батьківщина-мати". Один з символів столиці пропонували змінити, зокрема — прибрати герб СРСР або замінити його на Державний герб України. Декомунізувати Батьківщину-мати у петиції пропонували ще торік. Автор вважав, що монумент можна перетворити на скульптура Архистратига Михаїла.

Читайте также