У Чорнобильській зоні досліджують амфібій (ФОТО)

Експедицію здійснили до заповідника харківські студенти

У Чорнобильській зоні аспіранти Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна здійснили експедицію з дослідження амфібій. Про це розповіли у Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику, передають "Коментарі".

Досліджувати хвостатих та безхвостих амфібій харківським студентам допомагали науковці Чорнобильського заповідника. Фахівці повідомили, що в зоні відчуження ця специфічна група тварин представлена 11 видами. Особливу увагу приділили озерній, ставковій жабам та їх гібриду — жабі їстівній. У Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику наголосили, що ці гібриди є окремою лінією еволюції. Зокрема, такі амфібії можуть підтримувати свою популяцію самостійно і шляхом схрещування з "батьківськими" видами.

Під час польових робіт на території Чорнобильського заповідника оцінювали видовий склад тварин і відбирали зразки для їх генетичного аналізу. Це перше подібне дослідження на українській частині зони відчуження, додали у заповіднику.

Нагадаємо, на території Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника є унікальне місце, яке назвали парком піроценового періоду. На піщаних ґрунтах є вигорілий масив соснового лісу. Він виглядає незвично для місцевої природи. На рівнині з обгорілими стовбурами дерев стоять групки кістяних лісів. Тут можна побачити мертві дерева, з яких зійшла кора, та відновлення соснових дерев.

На території Чорнобильської зони відчуження також виявлено озеро ідеально круглої форми, яке назвали "Оком Полісся". Ним виявилося водосховище, яке було ставком біля поліського села. Штучна водойма мала форму неправильної трапеції, куди входили й виходили канали. Після переселення людей із території зони ЧАЕС водні об'єкти не зникли, а перейшли в інший стан рівноваги. У заповіднику зазначили, що коли регулювання спало, то рівень води впав і форма водного дзеркала стала більш правильною. Про вміст радіації в цій водоймі нічого не повідомляється.

Окрім того, у Чорнобильській зоні науковці досліджують ландшафти та ґрунти. Українські науковці вивчають місцеву флору й фауну, а також вплив на екосистеми зони відчуження радіоактивного забруднення. З багатокілометровими маршрутами ведуться масштабні польові дослідження. Дослідники уточнюють структуру місцевих ландшафтів і відбирають зразки ґрунтів. Потім їх перевірять на забруднення важкими металами та іншими хімічними елементами. За результатами досліджень сформують інформаційну базу. Вона слугуватиме для уточнення ландшафтної та ландшафтно-геохімічної карт заповідної території у Чорнобильській зоні.



Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
Поділитися